تشریفات ضرورتی فراموش شده !؟

سلفی گرفتن نماینده مجلس شورای اسلامی با موگرینی در مراسم تحلیف ریاست جمهوری که سوژه رسانه های داخلی و خارجی شد ! اتفاقی نادر و دون شان ملت بزرگ ایران بود که ضرورت آموزش تشریفات به مقامات انتصابی و انتخابی کشورمان را بیش از پیش یاد آور شد .
در رشته ما یعنی علوم سیاسی آدابی با عنوان « تشریفات » وجود دارد که آموختن آن نیز برای کسانی که می خواهند در این حوزه فعال باشند لازم و ضروری است .
photo_2017-08-06_12-40-48-360x250 تشریفات بنابر تعریف علی محمد بیدارمغز، رئیس پیشین تشریفات نمایندگی دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل و مدرس تشریفات بین‌المللی : به مجموعه ای از آداب و ترتیباتی گفته می شود که پیش از شروع دیدارها ، مذاکرات، شرکت در مراسم رسمی، ایراد سخنرانی ها و درجریان و پس از آن ها باید مورد توجه قرار گیرد.
مسایل تشریفات مسایلی مربوط به شئون دولت ها و مقامات است و به دلیل حاکمیت برابر کشورها باید به صورت متقابل انجام شود لذا همه کشورها سعی بلیغ دارند که تشریفات و آداب متعارف را درخصوص مقامات سایر کشورها به عمل آورند تا به دلیل عمل متقابل، شأن آنها مخدوش نشود.
بعبارتی دیپلماسی فنی است که تشریفات، جزئی از آن است و نه تنها همه دیپلمات ها بلکه مسئولان ارشد محلی از جمله استانداران ، فرمانداران و نمایندگان مجلس و مدیران کل نیز باید آن را بیاموزند تا با رعایت آن در صحنه های بین المللی ، سوژه رسانه های تیزبین نشود و بتوانیم موفقیت های بیشتری در عرصه دیپلماسی کسب کنیم.
تشریفات و اصول قراردادی حاکم بر آن چنان ظریف است که بعنوان مثال برای دست دادن، ۷ قرار تشریفاتی وجود دارد که باید دیپلمات ها و مقامات آن را رعایت کنند ، از جمله ؛
مقام بالاتر حق دراز کردن دست را برای دست دادن دارد ، اگر مقام بالاتر دستش را دراز نکرد طرف مقابل حق ندارد دست دراز کند * دست ، باید خشک و گرم باشد * وقتی دست طرف مقابل را میگیریم باید چند ثانیه آنرا نگه داشته و به ملایمت بفشاریم *موقع دست دادن باید همزمان در چشم طرف مقابل نگاه کنیم .
در این حوزه نکته مهم دیگر رعایت حریم شخصی مقامات و رعایت حریم فیزیکی با طرف مقابل است ، مثلا ؛ بعضی مقامات سیاسی حدود نیم متر حریم شخصی دارند که طبق آداب تشریفات، نباید این حریم را نقض کرد و بیش از این به آنان نزدیک شد.
به عنوان مثال نمی شود با آنها شانه به شانه حرکت کرد و یا با گرفتن سلفی از آنها این حریم شخصی را نقض کرد !

پی نوشت :

منتشر شده در پایگاه های تحلیلی ، خبری : دیار میرزا ، گیل نگاه و گیل خبر در تاریخ :

۱۵ مرداد ۱۳۹۶

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زبان / Language »