داماش و نیاز به آرامش و امید

پنج شنبه گذشته بمناسبت چهارمین زادروز یکی از پایگاههای اینترنتی ورزشی گیلان که فضایی است مجازی برای تجمع هواداران تیم فوتبال داماش و می تواند در سایه توجهات و راهنمایی های مشفقانه مسئولین و متولیان امر تمرینی باشد برای رواج اخلاق و مدنیت در قالب اجتماعات مردم نهاد ، جشنی با حضور جمعی از ورزشکاران ، هواداران ، برخی از پیشکسوتان فوتبال و مسئولینی منجمله فرماندار رشت ، مدیرکل ورزش و جوانان و نماینده رشت در مجلس شورای اسلامی جبار کوچکی نژاد برگزار شد البته نه در سالن متعلق به مجموعه ورزشی یادگار امام یا هر مجموعه ورزشی دیگر بلکه در تالار مخابرات گیلان !؟

در این مراسم دقایقی کوتاه نیز نوبت صحبت به اینجانب رسید که پیرو اعتقاد شخصی ام مبنی بر لزوم وجود روحیه نقدپذیری در مسئولان بویژه نقدهای مطروحه در رسانه ها و پایگاههای خبری و تحلیلی مجوز دار و حمایت از تیم های پرطرفداری همانند داماش که می تواند باعث دلگرمی بخش اعظمی از جامعه ورزش دوست گیلانی و بطور مستقیم یا غیر مستقیم موجبات پیدایش و بسط آرامش و سلامت روحی و روانی جامعه گیلانی گردد نکاتی را تقدیم حضار نمودم که در ادامه می خوانید :

به نام حضرت عشق ، حضرت دوست ، که هر چه داریم از سر ارادت اوست

باید دنیا را کمی بهتر از آنچه تحویل گرفته ای ، تحویل دهی ، خواه با فرزندی خوب ، خواه با باغچه ای سرسبز ،خواه با اندکی بهبود شرایط اجتماعی و اینکه بدانی حتی فقط یک نفر با بودن تو ساده تر نفس کشیده است ، یعنی تو موفق شده ای .

در واژه کلام ، پیشکش بهترینان عالم ، هم استانیان و هم شهریان خودم ، سلام ، سلام به همه شما ساکنان ، مهد دانش و دلیران ، موطن عشق و ایمان و باران ، ولایت دارالمرزو دار الامان ، زادگاه عالمان و زاهدان و نخبکان و ورزشکاران و هواداران ، سرزمین خوشه های برنج طلایی ، شکوفه های شاد زیتونی ، مردمان کناره دریای بخشنده کاسپی ، خوبانی چون شما ، نیک با طبیعت رنگین کمانی . در ابتدای سخن در خواست می کنم شادباش من رو به مناسبت چهارمین زاد روز پایگاه وارش اسپورت پذیرا باشید.

اما نقطه دیدار و تلاقی نگاههای ما در لحظه اکنون کجاست ؟

بقول همکارانم در رادیو :          ساعت      18:53  است  ، صدای مرا از رشت می شنوید .

و رشت ، شهر بارانهای نقره ای ، شهری بوده و هست که درباره اش با افتخار می توان گفت دارای :

نخستین بلدیه ، نخستین خیابان سنگ فرش ، نخستین داروخانه شبانه روزی ایران ، نخستین مریض خانه ملی ، نخستین آسایشگاه سالمندان و معلولین ، نخستین کارخانه برق ، نخستین چاپخانه و روزنامه، نخستین سینما و تاتر و انجمن فعال فرهنگی ، نخستین کتابخانه ملی ایران ، نخستین مدرسه سبک امروزی ایران به نام دارالتعلیم رشت تاسیس شده در عهد مظفرالدین شاه ، نخستین و پیشتاز ترین نقطه ایران در احترام به بانوان با فراهم نمودن فضای مشارکت های مدنی برای آنان ، نخستین مدرسه دخترانه و پسرانه به سبک امروزی ، نخستین بازیگر تئاترِ زنِ ایران ، نخستین باشگاه انجمن فرهنگ ایران شامل قرائت خانه ، کتابخانه و تالار نمایش ، نخستین راه آهن ، راه آهن رشت به پیربازار ، محل اجرای نخستین کنسرت زنده ایران در فروردین 1306 به رهبری علینقی خان وزیری، تنها شهر دنیا و محل بارش باران هایی موسوم ، به باران خاکی ، نخستین شهر دارای نمایندگی سیاسی و کنسولگری 4 کشور قدرتمند زمان و مهد نخستین تلاش آزادیخواهانه برای برقراری مردم سالاری دینی در ایران به رهبری گیله مردی دست از جان شسته ، سردار بزرگ جنگل ، میرزا کوچک جنگلی است .

بقول شهریار شعر گیلکی ، شیون که گفت :

موزر دبسته دانه میرزا مرد میدان بو                            نه من نه تو که امی خانه سبزه میدان بو

چرا گی میرزای خان خان اونه کوچیکه کونه                   اونی که رایت خونه بخورده بو خان بو

از دید رسانه ای هم که بنگریم زیباتر این بود که این جمع ورزش دوست و ورزشی امروز  مهمان اداره کل ورزش و جوانان گیلان در یکی از سالن ها یا فضاهای ورزشی در اختیارش می شدند که امیدوارم انشالله در سال آینده این اتفاق فرخنده بیافتد ! که قدما گفته اند : احترام امامزاده با متولی آن است ، خواه ورزشکار باشد خواه ورزش دوست .

حاضران و ناظران در این تالار و آنانی را که دستی و سهمی در تصمیم سازی در امر ورزش استان و بویژه وضعیت سوسن چلچراغ گیلان ، داماش را دارند و گاهی از انتقادات پایگاههای تحلیلی و خبری رسمی رنجیده خاطر می شوند به فرازی از فرمایشات رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران توجه می دهم که فرموند :

از انتقاد اصلا عصباني نشويد ، گاهي يك خبري را تيتر مي‏كنند ، بزرگ مي‏كنند و فرداي آن روز معلوم مي‏شود اصلا دروغ است و اصل ندارد ! اينها هم كارهايي است كه بعضي ها انجام مي‏دهند، مطلقا حالت عصبانيت و بي‏تابي نبايد به شما دست بدهد بعد هم شما از همان انتقاد – ولو غيرخيرخواهانه باشد – استقبال كنيدچون گاهي در انتقادهاي خصمانه هم حقايقي وجود دارد كه انتقاد كننده از روي خيرخواهي نمي‏گويد ، اما انتقادش واقعي است ، چه برسد آن كساني كه از روي خيرخواهي از شما انتقاد مي‏كنند. اصلاً هيچ نرنجيد و از انتقاد استقبال كنيد.

اما این روحیه انتقاد پذیری باید ریشه در کجا داشته باشد ؟ پاسخش را در کلام پیر فرزانه جماران نشین جستجو میکنیم که فرمود :

” شما حالا وزير هستيد ديگران بايد اطاعت بكنند ، چشم بسته بايد اطاعت بكنند؟!!! شما وكيل هستيد، ديگران بايد از شما اطاعت بكنند و چشم بسته هم باشند؟!!! اين همه براى اين است كه انسان خودش را نساخته، اگر انسان خودش را ساخته بود ، هيچ بدش نمى‏آمد كه يك رعيتى هم به او انتقاد كند ؛ اصلًا از انتقاد بدش نمى‏آمد.”

پس انتقادات موجود احتمالی در حوزه ورزش را با این دو راهبرد و راهنمای شاخص امام و رهبری بنگریم و در سایه خودسازی، دلهایمان را وسعت بخشیم و اگر خدای ناکرده گمان اشتباهمان بر دوری دلهاست ، دلها را بهم نزدیک تر کنیم . پر شمار هواداران داماش ، بعنوان طرفداران تیمی که دلهایشان را به هم نزدیک کرده بود ، از متولیان امر تنها یک چیر می خواهند و آن شاید همان شعار دولت یازدهم در هفته دولت اولین سال خدمتش باشد  ؛   آرامش و امید

دست در دست هم دهیم به مهر و کاری کنیم کارستان تا آرامش و امید به داماش و هوادارانش باز گردد.

به  امید روزهای آفتابی ، والسلام

گفتنی است در این مراسم جبار کوچکی نژاد نماینده رشت در مجلس شورای اسلامی ، فرماندار رشت ، مدیرکل ورزش و جوانان استان و تنی چند از چهرهای فرهنگی و هنری و ورزشی استان و شماری از هواداران داماش حضور داشتند.

پنج شنبه 20 شهریور 93 سالن پیام شرکت مخابرات گیلان

یک دیدگاه در “داماش و نیاز به آرامش و امید

 • ۲۲ شهریور, ۱۳۹۳ در۵:۱۲ ب.ظ
  پیوند یکتا

  سلام
  اول یه تشکر بابت برگزار شدن چنین مراسماتی ، چون می تونه خیلی از انتقادات ، و پیشنهاداتی رو که در فضای مجازی توسط هواداران به مسئولین مربوطه مطرح میشه رو انعکاس بده و به گوششون برسونه.
  به نظرم در مورد بحث خوبی صحبت کردید و منو یاد حدیثی از امام علی(ع) انداختید: خیرخواهی و ارشاد، محبت و دوستی را به بار می آورد.
  به نظرمن هم انتقاد مهمه و میتونه خیلی از گره ها رو باز کنه اما مهمتر از اون، چطور بیان کردنِ او انتقاده
  و به گفته امام سجاد(ع) : انتقادگری را با مهربانی و ملایمت انجام دهید
  اینا ارزیابی من در مورد مسئله انتقاد هستش و فکر کنم درستش هم همین باشه حتی اگه گاهی خودم انجام ندمش.
  و اما داماش
  تنها حرفی که همه جوونای شهر با هم مشترک هستن “داماش هویت مردم رشته”
  و هویت مردم رو نمیشه ازشون گرفت
  امیدوارم این آرامشی که فرمودید هرچه زودتر به تیم برگرده که ثمره این اتفاق به وجود اومدن شور و نشاط روی سکوها و رضایت جوونای شهر هستش
  و در نهایت بابت اینکه حرف دل هوادارا رو رو زدین ممنون

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زبان / Language »